Pozostałe witaminy - P, U, T, L1

Jeżeli chodzi o witaminy P, U, T i L1 to obecnie nie zalicza się ich raczej do grupy witamin. Warto jednak wspomnieć o ich właściwościach i wpływie na organizm

Witamina P

Witamina P posiada strukturę organiczną podobną do innych witamin, choć zaliczanie jej do tej grupy jest często kontrowersyjne.

Funkcje witaminy P

Witamina P odpowiada za zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, poprawę przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i obniżanie ciśnienia - wspomaga też leczenie miażdżycy. Ma też działanie antyoksydacyjne i przeciwobrzękowe.

Niedobór i nadmiar witaminy P

Brak witaminy P powoduje kruchoć naczyń krwionośnych oraz skłonność do powstawania obrzęków i krwawych wybroczyn. Jeżeli chodzi o nadmiar to do tej pory nie stwierdzono objawów zatrucia tą witaminą.

Źródła witaminy P

Witamina P występuje w aronii, czarnej porzeczce i owocach cytrusowych. Można ją też spotkać w pomidorach i papryce.

Witamina L1

Witamina L1, czyli kwas antranilowy, obecnie nie zaliczna już do witamin z uwagi na małe znaczenie dla zdrowia i życia człowieka. Ma za to działanie przeciwzapalne i przeciwdepresyjne - poprawia samopoczucie dzięki poprawie syntezy tryptofanu i serotoniny. Stosuje się ją w stanach lękowych i depresyjnych oraz przewlekłych chorobach włosów i skóry. Nie stwierdzono hipowitaminozy w przypadku tej witaminy. Obecnie stosuje się ją głównie w przemyśle.

Witamina T

Na dzień dzisiejszy nie ustalono dokładnej struktury chemicznej witaminy T a określanie jej jako niezbędnej do funkcjonowania organizmu jest kontrowersyjne. Podawana jest celem zwiększenie krzepliwości krwi oraz pobudzenia procesów krwiotwórczych. Występuje w ziarnach sezamu i żółtkach jaj. Nie stwierdzono toksyczności tej witaminy.

Witamina U

Witamina U była niezwykle popularna w latach 70-dziesiątych. Niewiele jest informacji na temat witaminy U, wiadomo, że odgrywa ważną rolę przy gojeniu owrzodzeń, osuszaniu wrzodów i łagodzi objawy nieżytu żołądka poprzez hamowanie nadmiernego wydzielania soku żołądkowego. Nie stwierdzono skutków niedoboru czy toksyczności oraz nie okroślono zalecanej dawki. Występuje naturalnie w soku z kapusty.