Suplementy witaminowe

Prognozy rynkowe mówią, że w bieżącym roku wydamy na różnego rodzaju preparaty wzbogacające naszą dietę w różnego rodzaju witaminy, pierwiastki, minerały i inne substancje odżywcze prawie 3 miliardy złotych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydajemy na suplementy diety niecałe 19 dolarów rocznie. Dla porównania warto zauważyć, że przeciętny Amerykanin wydaje na ten cel aż 90 dolarów.

Zdrowie z reklamy

Lekarze nie są jednoznaczni w ocenie witaminowych suplementów diety. Spór nie dotyczy jednak samej potrzeby przyjmowania suplementów, ale raczej związany jest z koniecznością konsultacji tego faktu z lekarzem. Decyzję o zakupie konkretnego specyfiku podejmujemy pod wpływem reklam. Duże znaczenie ma dla nas rada farmaceuty, dlatego do najlepiej sprzedających się suplementów diety zaliczane są środki dostępne w aptekach. Sformułowanie „bez recepty” odczytujemy jako brak konieczności informowania lekarza o chęci używania konkretnych środków.

Zrównoważona dieta, która nie wymaga żadnych dodatkowych składników, jest współcześnie niezwykle rzadko utrzymywana. Złe jedzenie, nadmiar używek i inne, środowiskowe uwarunkowania sprawiają, że dodatkowe wsparcie organizmu potrzebnymi składnikami jest wskazane. Konieczne jest dostarczanie wybranych witamin i mikroelementów w czasie choroby, ciąży lub intensywnej diety odchudzającej.

Rozsądna suplementacja

Przedawkowanie różnych witamin może być równie groźne, jak ich niedobór. Dlatego wszelkie preparaty witaminowe powinny być przyjmowane z umiarem. Nie wolno pod żadnym pozorem zwiększać zalecanej dawki dobowej, ani łączyć ze sobą różnych specyfików. Nadmiar suplementów diety może powodować neutralizowanie ich działania. Ostrożność w suplementacji witaminowej powinny zachowywać osoby chore, które zażywają leki przepisane przez lekarza. Złota zasada zdrowia mówi, że żadna tabletka nie da nam tyle potrzebnych witamin i soli mineralnych, ile zawierają dobre posiłki, skomponowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania.